17:51

Jak być kreatywnym? 3 ćwiczenia pobudzające twórcze myślenie.


Lubimy ludzi kreatywnych. Chcemy otaczać się ludźmi kreatywnymi. Kreatywność jest cechą pożądaną.
Jacy są ludzie kreatywni? Oryginalni, nietypowi, nieszablonowi, twórczy, elastyczni, wyjątkowi. To ludzie, którzy wychodzą poza schematy.
Co i jak?
Osoby uważane za kreatywne wcale nie traktują kreatywności szalenie poważnie. Zdają sobie sprawę z tego, że każdy dobry pomysł jest poprzedzony milionem kiepskich. Ludzie kreatywni akceptują podstawową zasadę procesu twórczego; mianowicie: należy wymyślić mnóstwo pomysłów i odrzucić te kiepskie. Kto ma większe szanse na wyprodukowanie twórczego pomysłu? Ten, kto wymyśla 100 kiepskich pomysłów, błądzi, ale nie boi się wypowiadać swoich myśli na głos, oddaje się fascynującej podróży do krainy kreatywności i doprowadza do stanu zagotowania mózgu, czy ten, który wciąż mówi, że może i by coś wymyślił, ale na pewno to będzie słabe, złe i bez sensu, więc rezygnuje? Oczywiście, że ten pierwszy!
Jeśli znasz osobę, która wykazuje się wyjątkowo wysokim poziomem kreatywności, z pewnością zauważyłaś/eś, że czasami miewa ona dziwaczne, szalone pomysły. Kreatywni ludzie są zwariowani i szaleni, dlatego że odchodzą od tzw. normalnego, szablonowego sposobu myślenia.
Czy ja też mogę być kreatywna/y?
A czy byłaś/eś kiedyś dzieckiem? Jeśli odpowiedź brzmi TAK (jeśli brzmi nie, koniecznie opowiedz o tym w komentarzu!!!), z całą pewnością JESTEŚ kreatywny/a. Zobacz tylko, jeśli dasz dziecku durszlak, zrobi z niego nakrycie głowy przybysza z kosmosu i wymyśli do jednego zwykłego, kuchennego przyrządu całą zabawę, która może pochłonąć na wiele godzin. Jeśli dasz dziecku wąż ogrodowy, potraktuje go jako węża boa, a jego wyobraźnia również wyprodukuje scenariusz całej zabawy. Dziecko nie ma utartych sposobów myślenia, dziecko jest twórcze. Ken Robinson twierdzi, że to szkoła zabija w dzieciach kreatywność. (Serdecznie polecam występ na konferencji TED K. Robinsona.) To w szkole musimy siedzieć w ławce, robić wzorki, uzupełniać zadania wg wzoru i wstrzelać się w klucz odpowiedzi. Każdy pomysł nie jest uważany za dobry i ciekawy, poprawna odpowiedź jest jedna, to ta odpowiedź, którą wymyślił autor podręcznika, testu czy egzaminu, inne są zdyskwalifikowane. Uczymy się myśleć schematycznie, wg wzoru, jednakowo. 
Co teraz?
Nie staraj się być oryginalny na siłę, nastaw się na zabawę, przyjemność i rozrywkę i ćwicz. Zaraz podpowiem Ci jak to zrobić ;-))


Ćwiczenie 1. Losowe skojarzenia.
1. Wymyśl cel, który chcesz osiągnąć.
2.Następnie weź książkę lub gazetę, zamknij oczy i wskaż palcem dowolny obszar strony.        Słowo, które jest najbliżej Twojego palca, przyda się za chwilę- zapamiętaj je.
3. Weź czystą kartkę papieru i długopis lub ołówek. Na górze kartki zapisz cel, który  wybrałaś/eś, na dole zapisz słowo, które wylosowałaś/eś.
4. Masz do dyspozycji obszar pomiędzy celem, a słowem, to obszar który całkowicie powinien być wypełniony Twoimi pomysłami. Twoim zadaniem jest znalezienie jak najwięcej powiązań między celem, a wylosowanym wyrazem. Na pewno wymyślisz jakiś hit!
PRZYKŁAD
CEL: Będę wstawał/a regularnie o 7.00.  Słowo: Puchar
Puchar to nagroda. Hmm…
Może powinnam się nagradzać? Każdego dnia, jeśli uda mi się wstać o 7 będzie czekała na mnie nagroda.
Co jeszcze… puchar… bardzo często sportowcy dostają różne puchary.. aaa sport!
Jeżeli wstanę wcześniej, będę miała czas na gimnastykę/ bieganie, czas dla siebie, poprawię swoją kondycję i zdrowie.
No tak puchar… kiedy sportowiec otrzymuje jakiś puchar płacze ze wzruszenia, to ogromne szczęście i sukces! SUKCES
Oo, jeśli będę wcześniej wstawać, polepszę kondycję i stan zdrowia i będzie mi dobrze szło, mogę zacząć pisać bloga, prowadzić instagram, dodatkowo będą motywować mnie inni ludzie , to dopiero będzie sukces! ;-)) itd. itd.
I to już jest coś! Niby tylko poranne wstawanie, cel, który stawia przed sobą wiele osób, jednak jeśli pomyślimy w ten sposób, nasze poranne wstawanie może prowadzić do dużo większych rzeczy!
*Ćwiczenie również super sprawdzi się w pracy, podczas burzy mózgów. Celem może być np. zwiększenie zadowolenia z pracy wśród pracowników- wylosowanym słowem może być króliczek. I tak, króliczek kojarzy się z marchewką… kij i marchewka… stosowanie większej ilości nagród, mniejszej ilości kar. Hmm… króliczek, trawka, natura, zielone… integracja pracowników w plenerze.. może jakiś weekendowy wyjazd integracyjny z imprezą przy basenie? Króliczek… łąka, relaks… utworzenie chillout roomu w biurze? Z wiszącymi fotelami, z ogromną sofą, grami, leżanką, regałem z książkami i tablicą do rysowania. Super! 

Ćwiczenie 2. Luźne skojarzenia.
To zadanie również rozpocznij od wymyślenia celu. Następnie wypisz jak najwięcej słów, które przyjdą Ci do głowy, jeśli pomyślisz o tym, że osiągnąłeś/ osiągnęłaś już cel. Mają to być pojedyncze wyrazy. Jeśli uznasz już, że mózg ma dość, zastanów się dlaczego wypisałeś właśnie te wyrazy. Co da Ci osiągnięcie tego celu?
PRZYKŁAD
Chcę dbać o porządek w dokumentach.
Spokój, czyste sumienie, relaks, , czas, dobra opinia, goście itd. itd.
Czyli, co będę miała z porządku w papierach?Nie muszę się obawiać, że jeśli zdarzy się jakaś kontrola, spłonę gdy okaże się, że jakiś ważny dokument nie jest na swoim miejscu. SPOKÓJ I CZYSTE SUMIENIE. 
Nie muszę się stresować, że znowu coś zgubię i będę szukać godzinami. RELAKS I CZAS.
W każdej chwili będę mogła zaprosić gości, bo nie będzie mi wstyd, że wszędzie leżą papiery i jest bajzel. DOBRA OPINIA I GOŚCIE.
Do dzieła!Ćwiczenie 3. Pytanie i odpowiedź.
A teraz spróbuj kreatywnie odpowiedzieć na pytania ;-)). PS. Każda odpowiedź jest dobra, tylko odpowiedz jak najbardziej kreatywnie.
*Ile krów jest w Kanadzie?
*Do biura wchodzi pingwin w sombrero. Co powie i po co tam jest?
*O czym myślisz podczas jazdy samochodem?
*Jak ludzie komunikowaliby się w idealnym świecie?
*Jak rozwiązałbyś/ rozwiązałabyś problem głodu na świecie?
*Jak przygotujesz kanapkę z tuńczykiem?

 I pamiętaj „Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.”Frank Zappa

PS. Dajcie znać, jak oceniacie swoją kreatywność. A może, podzielisz się odpowiedzią, jak rozwiązałabyś/ rozwiązałbyś problem głodu na świecie? :))


14 komentarzy:

 1. Te sposoby są dobre, ale wymagają nieco zaangażowania i systematyczności. W pracy w grupie - jak najbardziej na tak. Dzięki czemu wiele osób może ruszyć głowka, ale czy w życiu codziennym by się sprawdziły? U mnie chyba nie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, z całą pewnością wymagają zaangażowania. Może nieco mniejszego wymaga zadanie trzecie ;) Ćwiczenia właśnie fajnie można wykorzystać w pracy lub w zabawy w parze, wystarczy mała modyfikacja! :)

   Usuń
 2. Bardzo fajne ćwiczenia. Lubię pobudzać mózgownicę w ten sposób. Wymyślać coraz bardziej absurdalne. Lubię wymyślać ciągi absurdalnych skojarzeń, więc ćwiczenia polecane przez Ciebie są dla mnie idealne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OO, to tak jak ja! Ja też lubię :) Super, że ćwiczenia Ci się podobają :)

   Usuń
 3. Oo fajne ćwiczenia. A z kreatywnością to zależy ... od weny ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie z kreatywnością różnie bywa ;) Faktycznie działalnie według pewnych schematów, bardzo ją ogranicza.

  OdpowiedzUsuń
 5. Często stosuję ćwiczenie gdybyś miał(a) pierścień Arabelli/magiczną różdżkę/milion dolarów to...
  Ludzie otwierają bardziej umysł i nie boją się wymieniać pomysłów "nierealnych".
  Kolejnym krokiem jest zastanowienie się jak to zrealizować. Czasem wcale nie potrzebna jest ta magiczna różdżka:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja cały czas pracuję nad kreatywnością, chociaż czasem zapominam, żeby jej "doglądać" :D Ale i tak myślę, że idzie mi coraz lepiej. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. czy te pytania z trzeciego punktu nie pojawiają się w pytaniach na rozmowach kwalifikacyjnych w niektórych firmach? ;) ale generalnie jestem za - czas wrócić do swojej kreatywności. dotąd testowałam ćwiczenia podobne do punktu pierwszego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się :-) to pytania, które padają z ust rekruterów, ja nieco zmodyfikowałam sobie na potrzeby ćwiczenia! 😊

   Usuń
 8. Świetne pomysły, bardzo spodobał mi się w szczególności pierwszy i na pewno wprowadzę go w życie! Głowę by się przydało czasami pogimnastykować. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja z kreatywnością nie mam problemów, ale niestety często porzucam zaczęte projekty dla następnych. Przydałyby mi się ćwiczenia na wytrwałość. Poradzisz coś?

  OdpowiedzUsuń
 10. Co do wytrwałości, najlepiej wytworzyć w sobie nawyk. Nawyk tworzy się 21 dni. Najlepiej jasno wyznaczyć sobie cel i plan dojścia do niego czyli strategię i przez te 21 dni się jej trzymać, np. Codziennie 2 lub 4 h pracy nad projektem w zależności od potrzeb. Warto wtedy stosować metodę- zjedz tę żabę, czyli zaczynać od najtrudniejszegnajtrudniejszego zadania , robić sobie co godzinę przerwę i stosować się do zasady 2 min, zadanie które zabiera 2 min robię od razu i mam czystą głowę 😊
  Jeśli chodzi o ćwiczenie wytrwałości proponuję tydzień bez słodyczy (jeśli je lubisz) i odhaczanie codziennie czy wyszło i czy było trudno 😃 lub tydzień bez tv lub tydzień, w którym codziennie przez godzinę będziesz czytać.. potem nagroda! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne są te ćwiczenia - zapisuję sobie na później :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Inspiracje ambiwertyczki , Blogger