21:29

21 lekcji na 21 urodziny

Witajcie,
Dzisiaj przyszło do mnie oczko #21yo. Powoli zaczynamy się do siebie przyzwyczajać. 21 lat. To tak wiele i tak niewiele. Wiele, w tym czasie życie oferuje wiele różnych smaków, wiele doświadczamy, wiele się uczymy, wiele poznajemy, wiele się cieszymy, ale też wiele smucimy. Dowiadujemy się dużo o sobie, ale #alee niewiele, bo nie dowiadujemy się o sobie wszystkiego, bo wiele jeszcze przed nami, mamy co odkrywać, co doświadczać, czego się uczyć, mamy o czym marzyć!
Z okazji dzisiejszego dnia, podzielę się z Wami lekcjami (filozoficzne mądrości życia Agi ;))), 21 lekcjami, które mnie kształtują, które sprawiają, że jestem kim jestem.Zaczynamy! PS. Kolejność nie ma znaczenia, każda lekcja jest dla mnie ważna, każda kształtuje i do życia COŚ wnosi.

1. Pozytywne nastawienie w życiu jest bardzo ważne.
Ludzie uśmiechnięci są po prostu fajniejsi, wydają się milsi. Uśmiech jest genialnym pomocnikiem. Z pozytywnym nastawieniem zupełnie inaczej postrzegamy otaczający świat.
2. Wiara w dobro otaczającego świata jest możliwa i warto wierzyć.
Cały czas sądzę, że karma wraca, że uczynione przez nas dobro do nas wraca. Myślę, że należy wierzyć we własne siły, ale także w wyższe siły, w siłę przyciągania.
3. Dziś jest tylko lekcją.
O tym już wspominałam. Bo dziś to dziś, za jakiś czas nikt prócz nas nie będzie pamiętał o naszej porażce. Podchodźmy do życia z dystansem. To my sami nadajemy znaczenia każdej sytuacji w naszym życiu, sami je interpretujemy.


4. Przyjaźń z czworonogiem to jedna z najpiękniejszych relacji.
Ja przyjaźnię się z psem. Po 11 latach nabrałam przekonania, że dom bez psa to tylko mieszkanie. Chyba w żaden inny sposób nie nauczymy się czym tak naprawdę jest totalnie bezinteresowna miłość i wdzięczność.
5. Trzeba walczyć o swoje marzenia, mimo wszystko i z zapałem!
Bo jeśli nie my to kto? Bo warto! Bo spełnianie marzeń nadaje życiu sens, ładuje energią, maluje uśmiech i sprawia, że chce się fruwać ^^.
6. Warto nabyć umiejętność spędzania czasu ze sobą.
Bo ze sobą spędzamy 24h/24h. Nawet jak się na siebie wkurzymy to nie trzaśniemy drzwiami i nie uciekniemy. Warto lubić siebie.


7. Ludzi tak naprawdę nie poznaje się w biedzie, tylko po tym jak przeżywają nasze dobre chwile i sukcesy.
Wszyscy mówią, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Ja myślę zupełnie odwrotnie. Prawdziwe oblicze innych poznajemy w szczęśliwych momentach, kiedy nam się udaje, powodzi. Nie każdy potrafi znieść sukces innej osoby.
8. Na daną sytuację zawsze należy spojrzeć z różnych perspektyw.
Bo nic nie jest tylko czarne, ale też nic nie jest tylko białe. Wszystko ma zalety  i wady. Aby dostrzec więcej, należy rozpatrywać sprawy z różnych perspektyw i stanowisk.
9. Pomoc drugiemu człowiekowi nic nie kosztuje, warto pomagać, żeby zobaczyć uśmiech.
Pomagajmy ludziom. Możemy wrócić tutaj do punktu- dobro wraca ;-).
10. Należy wynurzać nogę poza strefę własnego komfortu.
To trudne, ale tylko wtedy się rozwijamy.


11. Bycie odważnym jest fajne!
Jak powiedział Churchill  „Jeśli w życiu, brakuje miejsca na odwagę, to inne cnoty, są bez znaczenia”.
12. Każda minuta jest czasem, w którym można coś zmienić.
To nie tak, że wprowadzamy zmiany tylko 1.stycznia. Zmienić coś możemy zawsze, jeśli tylko chcemy.. w środę i w piątek też.
13. Optymiści mają znacznie przyjemniejsze życie.
Znowu cytat Churchilla! „Pesymista dostrzega trudność w każdej okazji; optymista dostrzega okazję w każdej trudności.
14. Fajnie być zorientowanym w różnych tematach.
Jeśli człowiek potrafi wypowiedzieć się w różnych kwestiach, jest po prostu ciekawy. Sport, moda, polityka, filmy… fajnie wiedzieć.


15. Człowiek nieustannie musi o coś dbać.
O roślinkę, o psa, o swój rozwój, o przyjaźń, o miłość. Wszystko odczuje, że odkładamy to na drugi plan, a zaniedbania bywają niebezpieczne.
16. Nikt nie przeżyje za nas życia.
I to my decydujemy czy jesteśmy kierowcą taxówki czy tylko jej  pasażerem. Należy brać  swoje życie we własne ręce
17. Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być już gorzej.
Serio, często nam się wydaje, że sytuacja jest krytycznie katastrofalna, a zaraz po tym dowala nam coś jeszcze gorszego, ale uwierzcie- zaraz i tak może być jeszcze gorzej. Poza tym ludzie mają do siebie to, że sami robią sobie piekło, często bezpodstawnie. 
18. Warto traktować ludzi w sposób w jaki sami chcielibyśmy być traktowani, jednak to nie gwarancja że właśnie tak postąpią.
No właśnie ;-).

19. Zawsze należy być sobą.
Nie ma innej recepty na to jak przekonać do siebie ludzi, jak sprawić żeby nas polubili, jak zyskać przyjaźń, jak zdobyć miłość- jeśli nie będziemy sobą, ludzie to wyczują, nie ma sensu udawać, przecież jesteśmy wyjątkowi ;-).
20. Jeśli chcemy się do kogoś porównywać, porównujmy się tylko i wyłącznie do siebie.
Zbyt często porównujemy się do innych, widzimy tylko ich sukcesy bez zwracania uwagi na wszystko co ludzie poświęcili, żeby sukces osiągnąć. Postęp zobaczymy jeśli porównywać będziemy się tylko do siebie. My kiedyś, a my teraz.
21. Życie mimo wszystko jest dobre.
Mimo porażek, mimo błędów, mimo bólu, cierpienia, kryzysu, zła, mimo tego że na głowę spada czasem coś co budujemy przez jakiś czas. Po prostu jest dobre. Mamy szansę decydować, dostajemy w prezencie każdy dzień i tak naprawdę możemy wszystko, no dobra nie wszystko, bo nie da się zrobić niczego na siłę, ale możemy dużo i możemy zaplanować, że na ferie pojedzie się w góry, latem spędzimy tydzień nad morzem i poznamy nowych ludzi, i nauczymy się języka obcego i wiele, wiele innych możliwości stoi przed nami ;-).

Koniec! ;-) Dajcie znać, która z lekcji najbardziej Wam się podoba! :))

6 komentarzy:

 1. Najlepsze życzenia z okazji Urodzin:) Po przeczytaniu tych 21 punktów przypomniałam sobie, że jak byłam w Twoim wieku myślałam bardzo podobnie. Potem życie trochę zweryfikowło mój sposób patrzenia na świat, ale w wielu punktach i tak się z Tobą zgadzam. Mam nadzieję i życzę Ci z całego serca żebyś Ty po latach miała ciągle takie samo spojrzenie na życie jak w tej chwili:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci pięknie :-*
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Sto lat, sto la! ;)

  Ze wszystkimi punktami się zgadzam. Mam bardzo podobną filozofię życiową, tylko doszłam do tego trochę później niż Ty.
  Dom bez psa to tylko mieszkanie.. jaka to jest prawda. Zwierzęta uczą miłości.. tej bezinteresownej.. ten na zawsze, tej najpiękniejszej.
  Święta prawdą jest, że poznaje się ludzi po tym, jak reagują na nasze sukcesy. Łatwo jest pocieszać, trudniej cieszyć się z sukcesów... szczególnie tych dużych!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :))
   Fajnie, że się zgadzamy, podobny sposob myślenia :)

   Usuń
 3. Ale ten czas leci, masakra ..
  W sumie dobrze jest wyciągać wnioski z różnych sytuacji, a nie powiem, niektórzy ludzie tego nie robią i idą dalej, popełniając te same błędy. No co do zwierzaka.. nie każdy może go mieć, więc w sumie myślenie, że dom bez psa to nie dom. Niektórzy ludzie caly czas obdarzają się bardzo silnymi emocjami, a nie tylko przyzwyczajeniem. Choć sama osobiście od dziecka mam przy sobie towarzysza i bez niego faktycznie byłoby tak .. pusto. To jednak inni ludzie mają dom, prawdziwy dom, co prawda bez psa, ale jednak ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, masz rację :)
   To moje subiektywne lekcje, lekcje które ja uważam za takie ''moje'', które sobie odkryłam i chciałam się nimi podzielić :)) każdy może się z czymś zgodzić lub nie :)

   Usuń

Copyright © 2016 Inspiracje ambiwertyczki , Blogger